alk_m
drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Октомври 2015
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Започна 41та Шаховска Олимпијада

Денес во Норвешкиот град Тромсо започнува 41та Шаховска Олимпијада. Нашите репрезентации отпатуваа во следните состави: Повеќе

#000000

Претседателот на ФИДЕ ја посети Македонија

Претседателот на светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжинов, гостуваше во Македонија при што оствари средби со раководството на ШФМ, претседателот на МОК Васил Тупурковски и со директорот на АМС Марјан Повеќе

#000000

Младите на Алкалоид настапија во Грција

На 12 и 13 Април во Никити (Халкидики - Грција) се одржа „3-от Рапид Балкански Шаховски Фестивал 2014“. Се играа 10 кола со темпо на игра 2 x 15 мин Повеќе

#000000

Георгиев победник на Карпош 2014

Еден од најсилните ОПЕН турнири во светот, Карпош 2014, заврши со триумф на ВМ Кирил Георгиев од Бугарија. Поранешниот македонски репрезентативец се покажа во вистинско светло Повеќе

#000000
http://www.chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/912103tromso.jpg
http://www.chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/330902ilumzinov_ams.JPG
http://www.chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/495705sitonia.JPG
http://www.chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/181894karposbaner14.jpg
thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
Отворен шаховски турнир на Македонија PDF Печати
Понеделник, 31 Август 2015 10:27

OPEN CHAMPIONSHIP OF MACEDONIA 2015

STRUGA , Hotel "Drim", 22 - 30 August 2015

Редовни награди

м

титула

име

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

GM

Stanojoski Zvonko

2423

MKD

50.000

2

IM

Pancevski Filip

2506

MKD

7

30.000

3

GM

Nedev Trajko

2475

MKD

23.750

4

FM

Kralevski Aleksander

2125

MKD

21.250

5

FM

Veleski Robert

2262

MKD

6

13.400

6

GM

Bogdanovski Vlatko

2410

MKD

6

11.900

7

IM

Nikolov Sasho

2350

BUL

6

10.400

8

FM

Popovic Aleksandar M

2263

SRB

6

9.400

9

FM

Gentilleau Jean-Philippe

2185

MNC

6

8.900

10

IM

Danchevski Orce

2366

MKD

4.500

11

Petrov Georgi

2248

SRB

1.500

Специјални награди за најдобри шахисти по категории

м

титула

најдобри шахистки

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

WIM

Koskoska Gabriela

2080

MKD

5

6.000

2

Manova Ivana

1629

MKD

4

4.000

м

титула

шахисти со рејтинг до 2200

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

Seviner Kemal

1712

TUR

3.000

м

титула

шахисти со рејтинг до 2000

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

Mihov Filip

1858

MKD

5

3.000

м

титула

шахисти со рејтинг до 1800

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

Shabanaj Lefter

1653

ALB

5

3.000

м

титула

ветеран преку 65 години

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

FM

Hadzi - Manev Ljubomir

2007

MKD

3.000

м

титула

млад шахист до 18 години

рејтинг

Фед.

поени

награда(ден.)

1

FM

Nikolovski Nikola

2217

MKD

5

3.000

Струга, 30.08.2015                                                                                                                           Иван Кочовски


 
XXIV Екипно првенство на Македонија PDF Печати
Петок, 14 Август 2015 08:00

Струга, 20-26 јули 2015

Убедлив триумф на Алкалоид

Екипата на Алкалоид, како што се очекуваше, го освои првото место со максимални 14 бодови.Во решавачкиот меч од последното коло против Гамбит Ассеко-СЕЕ забележа победа од 4:2.Покрај домашните играчи во екипата настапија и пет познати светски имиња, врвните велемајстори Јаковенко, Томашевски, Иванчук, Андрејкин и Криворучко.

Се надеваме дека нашиот шампион ќе има забележителен настап на овогодишниот Куп на европски клубови во Скопје.

Табела

м

Екипа

1

2

3

4

5

6

7

8

бод.

поени

рез.

KН

1

Алкалоид, Скопје

*

4

6

6

6

14

38½

0

3164

2

Гамбит Ассеко-СЕЕ, Скопје

2

*

5

5

12

32

0

2605

3

Гостивар, Гостивар

0

*

3

4

4

9

19½

0

1615

4

ГШК Куманово, Куманово

½

1

3

*

3

3

4

4

7

18½

1

1488

5

Стево Патако, Битола

½

1

3

*

4

4

7

18½

1

1464

6

Прилеп, Прилеп

½

2

3

*

5

17½

0

1429

7

Карпош, Скопје

0

½

2

2

*

2

14

0

1131

8

4-ти Ноември, Битола

0

½

2

2

2

½

*

0

0

824

 

Сите партии и детали за турнирот на http://chess-results.com/tnr181154.aspx?lan=1


 
XXIV Екипно првенство на Македонија PDF Печати
Сабота, 04 Јули 2015 08:26

 

Струга, хотел"Дрим"

Дата : 20.07.2015 до 26.07.2015

Пошироки состави (Во екипа можат да настапат најмногу 10 шахисти)

Повеќе...
 
ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА ЗА МЛАДИ 2015 PDF Печати
Среда, 24 Јуни 2015 13:21

Поединечните првенства за момчиња и девојчиња, се одржаа во Струга, од 17 до 22 Јуни. Конечните табели следуваат

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 1 од 114